Scharakteryzuj sposób przedstawienia maryi w lamencie świętokrzyskim

Pobierz

Jest obdarzona jego szczególnymi względami oraz uczestniczy w jego chwale.. Także w polskiej liryce średniowiecznej postać Maryi pojawia się wielokrotnie.. Wizerunek Maryi w "Bogurodzicy" i "Lamencie Świętokrzyskim".. Bogurodzica oraz Lament świętokrzyski to najbardziej znane wiersze średniowieczne.. Maryja opisuje scenę ostatnich chwil Jezusa.. Śmierć przedstawiona w taki sposób ma na celu wzbudzenia strachu i obrzydzenia wśród ludzi.Różne oblicza Maryi w Bogurodzicy i Lamencie świętokrzyskim.. 3.Powstal w XV wieku.. Napisz, na czym polega inne przedstawienie Maryi w tekście 'Lament świętokrzyski" - W "Lamencie świętokrzyskim" Maria - Pytania i odpowiedzi - Język polski .. Scharakteryzuj postawy Polaków wobec zaborców.. Zostały w niej zawarte typowe, ludzkie cechy: bezradność oraz szukanie współczucia i wsparcia w innych ludziach.W trzeciej strofie nie pojawiają się już żadni adresaci, jest to liryka pośrednia.. To ona zwraca się z różnymi prośbami do odbiorców.. Pierwszą samodzielną akcją zbrojną NATO była interwencja w Kosowie (24 marzec 1999 - 10 czerwiec 1999).. Jednak nic bardziej mylnego - świadczą o tym dwa teksty: "Bogurodzica" i "Posłuchajcie, bracia miła".Zupełnie inaczej przedstawiona jest Maryja w Lamencie świętokrzyskim.. W Bogurodzicy Maryja przedstawiona jest jako matka, która może być dumna z syna..

9.Natomiast w "Lamencie świętokrzyskim" Maryja jest podmiotem mówiącym w wierszu.

Matka Boska ukazana jest jeszcze jako opiekunka ludzi, która na wszelki sposób próbuje pomóc im pojednać się z Bogiem.. jest Maryja , mówi w 1.os.l.poj., występuje liryka bezpośrednia-inwokacyjna , liryka .. "Lament świętokrzyski", jest to wiersz, znaleziony w XV wieku, w Górach Świętokrzyskich.. Podmiotem lirycznym jest Matka Boska.. Maryja jest przede wszystkim matką, taką, jak inne matki.. Podkreślone są jej cechy jako człowieka, utwór zawiera wiele informacji na temat emocji Maryi, przeżywającej swój dramat pod krzyżem.. Uwazam, ze Matka Boska zostala ukazana w obu utworach w rozny sposob.. Maryja jest przede wszystkim matką, taką, jak inne matki.W przeciwieństwie do łacińskiej sekwencji, gdzie podmiotem lirycznym jest osoba przyglądająca się cierpieniu Maryi i zwracająca się do ludzi w jej imieniu, w "Lamencie Świętokrzyskim" mamy do czynienia z monologiem samej Matki Jezusa, która wzywa ludzi do wysłuchania jej smutnej historii.Wiersz ten przedstawia śmierć w bardzo szczegółowy sposób (naga, płci żeńskiej, szkaradna, chuda, blada, twarz o żółtych licach, bez skóry- szkielet, oczy zaszłe krwią, chusta na głowie, brak warg, kosa w ręku).. Po raz kolejny pojawia się dwukrotnie epitet krwawy, dwa razy powtórzony jest także epitet ciężki.Maryja mówi w czasie teraźniejszym, co uwydatnia ekspresję - czytelnik wiersza staje wraz z nią pod krzyżem, wraz z nią cierpi.Zupełnie inaczej przedstawiona jest Maryja w Lamencie świętokrzyskim..

Ukrzyżowanie Chrystusa ukazane w tym utworze w sposób bardzo naturalistyczny.

Oba utwory są pieśniami religijnymi, oba podejmujące tematykę maryjną.. Bogurodzica jest utworem wcześniejszym, powstała ok.Utwór ma charakter podniosły przez zastosowanie wypowiedzi zbiorowego podmiotu lirycznego.. W 1991 roku NATO przyjęło Koncepcję Strategicznego Sojuszu, która przewidywała możliwość uczestniczenia w operacjach pokojowych.. W średniowiecznym malarstwie w taki właśnie sposób tworzono podczas dominacji stylu gotyckiego.Maria, ukazana w wierszu "Żale Matki Boskiej pod krzyżem", odczuwa w taki sam sposób, jak każdy człowiek, tak samo jak on kocha, a także cierpi.. Zostały w niej zawarte typowe, ludzkie cechy: bezradność oraz szukanie współczucia i wsparcia w innych ludziach.. Do takiego ujecia Maryi autorzy dostosowali takze forme utworowa.Świętokrzyskie (1005) Małopolskie (2544) Mazowieckie (2899) Niemcy (1983 .. Scharakteryzuj sposób przedstawienia Matki Bożej w Bogurodzicy 2011-02-05 11:25 .. -Matka Boska jest pośredniczką między ludźmi a Bogiem W Lamencie podmiotem lirycz.. Treść "Lamentu" opisuje uczucia Matki Boga, towarzyszące Jej podczas śmierci syna - Jezusa, na krzyżu .Oba utwory prezentują dwa odmienne wizerunki Matki Boskiej.. Prosi także o litość.Lament Świętokrzyski.. Natomiast w "Posłuchajcie, bracia miła".1..

Zdawać się może, że Maryja jest tylko jedna, i że można przedstawić ją tylko w jeden sposób.

Jest to w utworze podkreślone przez zwracanie się jej do syna przy .Utwór ma charakter podniosły przez zastosowanie wypowiedzi zbiorowego podmiotu lirycznego.. około godziny temu.. Matka Boża w tym utworze jest odarta z aury cudowności i boskości, która otacza Marię w "Bogurodzicy", gdzie Matka Boża jest pewną siłą, która daje moc zwykłemu człowiekowi.W szczególny sposób łączyła więc ona niebo z ziemią a człowieka z Bogiem, stając się główną pośredniczką i orędowniczką ludzkich modlitw.. W "Lamencie Świętokrzyskim" natomiast przedstawiona jest jako zrozpaczona matka.. Najbardziej znane utwory o tematyce maryjnej to "Bogurodzica" oraz "Lament Świętokrzyski".W Bogurodzicy Maryja przedstawiona jest jako matka, która może być dumna z syna.. Poleca: 95/100 % użytkowników, liczba głosów: 431.. Podkreślone są jej cechy jako człowieka, utwór zawiera wiele informacji na temat emocji Maryi, przeżywającej swój dramat pod krzyżem.. Język jest trudny do zrozumienia, gdyż zawiera wiele archaizmów, zdrobnień, oraz środków stylistycznych.. W "Bogurodzicy" jest istota boska, natomiast w "Lamencie swietokrzyskim" posiada chechy zwyklego czlowieka..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt