Antygona streszczenie szczegółowe yt

Pobierz

Antygona obok zmarłego brata - Polinejkesa.. Owszem - był dumnym i nieugiętym władcą, ale wszystko co robił miało służyć dobru państwa.. epoka: Starożytność.. Antygona namawia siostrę, aby wraz z nią spełniła święty obowiązek.W prologu, czyli części otwierającej tragedię grecką dowiadujemy się o akcji utworu.. Władca zakazał pogrzebania ich brata - Polinejkesa, który został uznany za zdrajcę po bratobójczej walce z Eteoklesem.. W bratobójczej walce polegli obaj bracia: Polinik i Eteokles, ale obecny władca Teb, Kreon, wydał rozkaz, aby nikt nie ważył się grzebać tego, którego uznał za zdrajcę.. Antygona skarży się swojej siostrze Ismenie na los ich rodu, na którym ciąży od kilku pokoleń fatum.. Na jaką karę Kreon chce skazać Antygonę?. Wówczas Edyp postanawia za wszelką cenę .. Akcja rozgrywa się przed pałacem królewskim w Tebach.. Antygona chce sprzeciwić się rozkazowi Kreona o zakazie grzebania zwłok jej brata, Polinejkesa, uznanego za zdrajcę kraju.. Antygona namawia Ismenę do złamania zakazu Kreona.Antygona - krótka charakterystyka Antygona jest tytułową bohaterką utworu.. Antygona skarży się swojej siostrze Ismenie na los ich rodu, na którym ciąży od kilku pokoleń fatum.. Administrator strony Streszczenie.com dokłada wszelkich starań, aby zawarte na niej dane były prawdziwe, rzetelne i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie orientacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.Polityka prywatności..

Rozwiąż test!Antygona" - streszczenie szczegółowe.

Antygona.. Twierdzi, że według prawa bogów dusza niepogrzebanego zmarłego nigdy nie zazna spokoju, a zwłoki na pewno zostaną zhańbione.Antygona - streszczenie.. Na scenie pojawia się Kreon, któremu Strażnik opowiada, jak Antygona pogrzebała ciało brata.. Jej rodzicami są Edyp oraz Jokasta.. Regulamin.Regulamin.Antygona - Motyw winy i kary Winną nieszczęść Kreona była pycha, której nie potrafił się wyzbyć.. Tragicznie doświadczony zostaje również Kreon.. Rozmawia w tej sprawie z siostrą, lecz ta boi się.. Prologos Antygona wyznaje swej siostrze, Ismenie, zamiar pogrzebania zwłok brata Polinika.Antygona, Sofokles - lektury szkolne z omówieniem - Wydawnictwo Greg, księgarnia internetowa.. Dziewczyna przyznaje się do popełnionego czynu z premedytacją - wiedziała o wydanym zakazie, miała więc świadomość, że łamie prawo.Antygona - streszczenie krótkie.. Prologos Antygona, przed świtem, spotyka się ze swoją młodszą siostrą Ismeną i informuje ją o rozkazie, który wydał władca.. Możesz zobaczyć dotychczasowe wyniki poprzez wybranie odnośnika "Wyniki w Sieci".. Antygona wyznaje swej siostrze, Ismenie, zamiar pogrzebania zwłok brata Polinika.. W bratobójczej walce polegli obaj.. Twierdzi, że według prawa bogów dusza niepogrzebanego zmarłego nigdy nie zazna spokoju, a zwłoki na pewno zostaną zhańbione.Antygona nie zgadzając się z rozkazem króla, rozkazem ustanowionym przez człowieka, czuje, że postępuje zgodnie z odwiecznym prawem bogów..

Chce działać zgodnie z prawem.Antygona - streszczenie szczegółowe.

Kreon zakazał grzebania zwłok Polinejkesa brata Antygony i Ismeny.. Po zaznaczeniu wszystkich odpowiedzi naciśnij przycisk "Do oceny".. Streszczenie 'Antygony' pomaga uporządkować chronologicznie wydarzenia i lepiej przyjrzeć się temu utworowi.. Kreon nie zdawał sobie sprawy, że będąc pysznym, dopuścił się winy.Streszczenie Antygony - dramatu antycznego Sofoklesa.. Ma ona miejsce w Tebach, gdzie panuje Kreon.. Idąc opuszczona na śmierć zdaje sobie sprawę, że jest przez wszystkich opuszczona, że jej czyn uznano za bezbożny, jednak o słuszności swego postępku ma się przekonać dopiero po śmierci.Krzyżacy - powieść historyczna Henryka Sienkiewicza, która ukazywała się w czasopiśmie "Tygodnik Ilustrowany" od lutego 1897 do lipca 1900 roku, a w postaci .Test wiedzy z lektury Antygona, Sofokles.. Antygona mimo zakazu króla - Kreona grzebie brata, który zginął w bratobójczej walce o Teby.Streszczenie szczegółowe.. Jest odważna i dumna, czego dowodem jest to, iż nie boi się sprzeciwić rozkazom władcy Teb.Streszczenie.. Bohater powraca z nakazem pomszczenia śmierci Lajosa.. Ciało zbuntowanego brata nie zostanie uświęcone świętymi obrzędami i będzie leżało niepogrzebane, aby stać się pokarmem dla .Filmy.. Ismena informuje nas o nowym nieszczęściu jakie spotkało potomków Edypa.Jesteś w: Ostatni dzwonek-> Antygona Mit rodu Labdakidów - streszczenie Przepowiednia głosiła, że Edyp - potomek tebańskiego rodu królewskiego, syn Lajosa i Jokasty - zabije ojca i ożeni się z własną matką..

Dramat Sofoklesa nie należy do.Antygona - streszczenie szczegółowe.

Kto był ojcem Antygony i Ismeny?. Antygona stawia prawa boskie ponad prawami ludzkimi.. "Antygona" - streszczenie szczegółowe Antygona - charakterystyka szczegółowa "Antygona" jako tragedia antyczna Kreon - charakterystyka szczegółowa Teatr grecki Cechy tragedii antycznej Pochodzenie i rozwój dramatu antycznego Streszczenie "Antygony" w pigułce Biografia Sofoklesa Charakterystyka pozostałych bohaterów "Antygony"Jesteś w: Ostatni dzwonek-> Antygona "Antygona" - streszczenie szczegółowe "Ja, miłościwa pani, byłem przy tym, Powiem więc wszystko, jak się wydarzyło;" Wraz z Kreonem przygotowywali poszarpane zwłoki Polinejkesa do pochówku, gdy nagle od strony lochu Antygony dobiegły ich żałosne łkania.. Antygona - streszczenie lektury - YouTube.JazazdroszczezazdroszczeCyganoma Ty nie zazdrościszCyganomicoteraz - streszczenie.. Kreon zakazał grzebania zwłok Polinejkesa brata Antygony i Ismeny.. Jest siostrą Ismeny, Polinika i Eteoklesa.. Jeżeli odpowiesz poprawnie na co najmniej 1 .Lektura "Antygona" - Streszczenie szczegółowe.. Akcja tragedii rozgrywa się przed pałacem królewskim w Tebach.. Antygona dowiaduje się o rozkazie wydanym przez Kreona wcześniej niż jej siostra Ismena, dlatego spotyka się z nią na osobności, aby wyjawić jej swój plan pogrzebania brata nawet wbrew woli władcy.Streszczenie książki Antygona..

ANTYGONA - SOFOKLES - TEKST UTWORU.Streszczenie szczegółowe Prologos.

Poruszony tą sytuacją król postanawia zasięgnąć rady wyroczni i wysyła w tym celu Kreona, swojego szwagra, do Pytii - wieszczki w Delfach.. Kreon, nowy władca Teb, ogłosił, że Eteokles zostanie uhonorowany, a Polinik zhańbiony.Przed Edypem, władcą Teb, gromadzi się lud dotknięty zarazą, w imieniu którego przemawia kapłan, prosząc o pomoc.. Antygona wyznaje swej siostrze, Ismenie, zamiar pogrzebania zwłok brata Polinika.. Dlatego razem z Ismeną planuje pogrzebać ciało.. Kreon, nowy władca Teb, ogłosił, że Eteokles zostanie uhonorowany, a Polinik zhańbiony.. Filmy.. Sprawdź, ile pamiętasz z tego starożytnego dramatu!. Akcja utworu rozpoczyna się przed świtem, zaraz po nocy, podczas której miało miejsce oblężenie miasta.. Antygona chce sprzeciwić się rozkazowi Kreona o zakazie grzebania zwłok jej brata, Polinejkesa, uznanego za zdrajcę kraju.. Ma ona miejsce w Tebach, gdzie panuje Kreon.. Eteokles i Polinejkes polegli .Antygona - streszczenie Polinik i Eteokles, dwaj bracia prowadzący przeciwne strony w wojnie domowej w Tebach, zginęli w bitwie.. Możesz zdobyć 20 pkt.. Na końcu książki zamieszczono opracowanie, w którym znajduje się bardzo szczegółowe streszczenie oraz drugie skrócone, ułatwiające szybkie przygotowanie się przed lekcją.TEST ZE ZNAJOMOŚCI LEKTURY "ANTYGONA".. Antygona rozmawia ze swoją siostrą Ismeną.. W prologu, czyli części otwierającej tragedię grecką dowiadujemy się o akcji utworu.. Chciał prowadzić państwo silną ręką, ale zapomniał przy tym o prawach boskich, których pod żadnym pozorem .Antygona - streszczenie.. Masz do rozwiązania test jednokrotnego wyboru składający się z 20 pytań.. Sądzi, że ciało zostanie zhańbione, a dusza nie zazna spokoju.. Antygona, chcąc pochować zwłoki swego brata, Polinejkesa, sprzeciwia się rozkazowi Kreona.. Rzecz rozpoczyna się o świcie, tuż po odejściu wojsk nieprzyjaciela od bram miasta.. Treść.. Aby udaremnić spełnienie się proroctwa król Teb - Lajos nakazał, by noworodka skrępować i przebić mu stopy, a potem porzucić w górach.Antygona wzbudza naszą litość, ale nie tylko ona jest ofiarą tegoż dramatu.. Antygona informuje swoją siostrę, Ismenę, o rozkazie Kreona..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt